07 decembrie, 2010

Festivalul sanselor tale la CNB "George Cosbuc"

Luni, 6 decembrie 2010 a debutat la CNB "George Cosbuc" in cunoscuta si calda sala 16 prima activitate din activitatile inscrise in cadrul saptamaniI, "FESTIVALUL SANSELOR TALE" intitulata 'Prin voluntariat spre respectarea drepturilor fundamentale ale omului."


La activitate au participat elevi inscrisi in diferite forme de voluntariat din CNB George Cosbuc de la clasele XIIU3, XR3 si alte clase precum si invitati de la Asociatia Noi Orizonturi.Familia.Organizatia a fost reprezentata de vicepresedinte d-na Cristina Stefanut.La eveniment au participat si doamna Katrin Prentice si d-l Brian Prentice, reprezentanti ai organizatiei Family Service Association .Invitatii au impresionat puternic micii voluntari ai Colegiului nostru prin relatarea experientelor traite in calitate de voluntari care isi dedica timpul si viata unor cauze considerate de cei mai multi , pierdute.Succesele repurtate in lupta cu diversi factori institutionali si biologici , devotamentul si dorinta de a juta pe Celalalt, indiferent de conditia sociala si etnie, sunt elemente indispensabile in activitatea de voluntariat.

Doamna Cristina Stefanut, de profesie medic, isi dedica timpul si energia ajutorarii celor pe care societatea ori i-a uitat ori este incapabila sa ofere sprijin finaciar si moral pentru salvarea vietii sau asigurarea unor conditii decente de viata.Satisfactia acestei nobile profesii este enorma, ea vine din interior, mai ales, tocmai de aceea vizita acestor tineri minunati la Colegiul nostru reprezinta o experienta de neuitat.Cu siguranta, in urma acestei activitati, numarul voluntarilor plecati din scoala noastra, va creste.

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu